Etkinlikler

Geleneksel Ahilik Şed Kuşanma Etkinliği

Hıdırellez

Uçurtma Yarışması

Bisiklet Yarışması

Okçuluk Yarışması

Cirit

Yağlı Güreş

 


Cirit

Kağıthane sahrasının yine asırlar boyunca önemli gösterilerinden biri de ciritler olmuştur. Kağıthane köyü ile Sadabad Sarayı arasına cirit sahası kurulmuş, sarayın baklacı ve lahanacı takımlarıyla enderun oğlanlarına ait cirit takımları burada cirit müsabakaları yapmıştır. Yabancı heyetlere verilen Kağıthane ziyafetlerinde onlara cirit müsabakaları da seyrettirilmiştir. Çeşitli gravürlerde, yağlı boya tablolarda, çeşitli seyahatnamelerde yer alan ciritler, diğer etkinlikler gibi 20. Yüzyılın çarpık kentleşme serüveninden nasibini almış ve unutulmuş bir etkinlik olarak Kağıthane tarihindeki yerini almıştı.

Sadabad'ı İstanbul'un yeni çekim merkezlerinden biri yapma çalışmaları çerçevesinde, yörenin unutulan etkinlikleri bir bir tarihin tozlu sayfalarından indirilip günümüz dünyasının gerçekleri haline getirilirken 1995 yılında cirit te Kağıthane'de tekrar boy gösterdi.

Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait cirit takımlarının Kağıthane'ye getirilmesi ile başlayan etkinlik, Kağıthane Cirit Sahası inşaasıyla devam etti. Ciritin İstanbul tanıtımı için 1995 itibariyla her yıl bir yere atlarla çıkıldı ve basın toplantısı yapıldı. İlki Taksim Meydanı'nda, ikincisi Boğaziçi Köprüsünü geçerek, üçüncüsü Dolmabahçe Sarayı önünde, dördüncüsü Sultanahmet At Meydanı'nda, beşincisi Edirnekapı sur kapılarından atlarla girerek yapılan basın toplantıları, etkinliği İstanbul'a tanıttı. Her yıl gösteri mahiyetinde yapılan ciritler, oyun sonunda bütün takımların birinci ilan edilmesiyle bitirildi. Kardeşçe bir coşkuyla geçen cirit gösterileri, İstanbul'lulara ciriti yeniden öğretirken, 1998-2003 yılları arasında Kağıthane Ciritleri ile ilgili bir de fotoğraf yarışması düzenlendi. Yarışmanın katalogları yapıldı, kazananlara para ödülü verildi ve eserler Beyoğlu Sanat Galerisi'nde sergilendi.

Cirit sırasında ek gösteri olarak bir yıl buzkaçi oyunu, diğer yıl Türkmenisten at göstericileri getirildi. Bir başka yıl at üstünde ok atma gösterileri yaptırıldı. 2009 Ciritlerinde ise Uşak Bayan Cirit Takımı ilk defa Kağıthane gösterilerine çıkacak. Bu belki kadın ciritçilerin, Selçuklu ve erken Osmanlı döneminin Baciyan-ı Rum kadın savaşçı birliklerinden sonra ilk olarak meydana çıkmaları ve erkeklerle mücadele etmeleri anlamına gelecek.