Etkinlikler

Geleneksel Ahilik Şed Kuşanma Etkinliği

Hıdırellez

Uçurtma Yarışması

Bisiklet Yarışması

Okçuluk Yarışması

Cirit

Yağlı Güreş

 


Hıdırellez

Belediyemiz tarafından 123 yıl evvel Hasbahçe de bir gelenek halinde düzenlenen Ahilik Şed Kuşatma Töreninin bu yıl ikincisi yine Hasbahçe de temsili törenle kutlandı ve 6 mayıs Hıdırellez, baharın gelişi her yıl olduğu gibi bu yılda Hasbahçe de coşkuyla karşılandı.

Kalfalıktan ustalığa geçişi simgeleyen ahilik şed kuşatma törenine ve hıdırellez şenliklerine ilgi görülmeye değerdi. Programa Kağıthane kaymakamı sayın Ahmet NARİNOĞLU, Ak Parti İlçe Başkanı sayın Sami İLHAN, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Zeynel KESKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Nail BÖLÜKBAŞI, meclis üyeleri Belediye başkan yardımcıları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ahilik şed kuşatma töreninin önemini vurgulayan Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Metin TAŞKIN ve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sayın Akın ATLI böyle bir organizasyonu gerçekleştiren ve bu güne kadar sürekli yanlarında olan ve bundan sonrada olacağına canı gönülden inandığı Belediye Başkanımız sayın Fazlı KILIÇ'a teşekkürlerini sundu

Belediye Başkanımız sayın Fazlı KILIÇ yaptığı konuşmada, her yıl yaz etkinlikleri coşkusunun artarak devam ettiğini vurguladı ve 123 yıl evvel Hasbahçe de ahilik şed kuşatma törenleri'nin bir gelenek halinde yaşandığını, bu geleneğin Hasbahçe de devam ettirmek arzusunda olduklarını ve bu yıl ikincisini temsili olarak kutladıklarını söyledi.

Hıdırellez ile baharın gelişini hep birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Belediye Başkanımız sayın Fazlı KILIÇ bu yıl yaz etkinlikleri uçurtma şenliği, okçuluk yarışması, bisiklet yarışması, yağlı güreş ve cirit ile devam edeceğini belirtti.

Yine Kağıthane de bir ilk olarak bu yıl cirit şöleninde uşak ekibinden bayan binicilerin Kağıthane de olacağı müjdesini veren sayın KILIÇ bütün Kağıthanelileri ve İstanbulluları yaz etkinliklerine davet etti.

Ahilikle ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildikten sonra protokolün ateşten atlamasıyla devam eden program Roman vatandaşların müzikli eğlenceleri ile son buldu.