Güncel

Haberler

Duyurular


 


Haberler

Ahilik Şed Kuşatma Töreni ve Hıdırellez

Belediyemiz tarafından 120 yıl evvel Hasbahçe de bir gelenek halinde düzenlenen ahilik şed kuşatma töreninin bu yıl üçüncüsü yine Hasbahçe de temsili törenle kutlandı ve 6 Mayıs hıdırellez, baharın gelişi her yıl olduğu gibi bu yılda Hasbahçe de coşkuyla karşılandı.

Kalfalıktan ustalığa geçişi simgeleyen ahilik şed kuşatma törenine ve hıdırellez şenliklerine ilgi görülmeye değerdi.

Programa İstanbul Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, Kağıthane kaymakamı Ahmet Narinoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Şahin, Ak Parti İlçe Başkanı Sami İlhan, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Tekbıyık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nail Bölükbaşı, Meclis Üyeleri Belediye Başkan Yardımcıları, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ahilik şed kuşatma töreninin önemini vurgulayan Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Ömer Osmanoğlu, böyle bir organizasyonu gerçekleştiren ve bu güne kadar sürekli yanlarında olan Belediye Başkanımız sayın Fazlı KILIÇ’a teşekkürlerini sundu.

Belediye Başkanımız Fazlı Kılıç, “çok güzel bir ortam ve çok güzel bir alan, bu alanlar gece gündüz çalışmanın sonucunda ortaya çıktı, bu alanları sizlerle birlikte değerlendirmiş olmak ise bize ayrı bir mutluluk veriyor” dedi.

Her yıl yaz etkinlikleri coşkusunun artarak devam ettiğini vurgulayan sayın Kılıç, 120 yıl evvel Hasbahçe de ahilik şed kuşatma törenlerinin bir gelenek halinde yaşandığını, bu geleneğin Hasbahçe de devam ettirmek arzusunda olduklarını ve bu yıl üçüncüsünü temsili olarak kutladıklarını söyledi.

Hıdırellez ile baharın gelişini hep birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Belediye Başkanımız sayın Fazlı KILIÇ, bu yıl yaz etkinlikleri uçurtma şenliği, okçuluk yarışması, bisiklet yarışması, yağlı güreş ve cirit ile devam edeceğini belirterek, bu güzel ortamın oluşmasında büyük emeği olan başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaşa sonsuz teşekkürlerini sundu.

Kağıthane Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ise Kağıthane’nin büyük gelişme kaydettiğini, böylesine güzel alanları oluşturarak kendi içinde kendi etkinliğini kutlayabilecek duruma geldiğini belirtti ve bu alanların oluşmasında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Fazlı Kılıç olmak üzere herkese sonsuz teşekkürlerini sundu.

İstanbul Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set’in kısa konuşması ile devam eden program, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Gültepe Endüstri Meslek Lisesi tarafından ortaklaşa hazırlanan halk oyunları ve Ahilikle ilgili tiyatro gösterisinden sonra protokolün ateşten atlamasıyla ve Roman vatandaşların müzikli eğlenceleri ile son buldu.