Güncel

Haberler

Duyurular


 


Haberler

Sadabad Yaz Etkinlikleri, Ahilik Şed Kuşanma Etkinliği ve Hıdırellez Şenlikleri’yle başladı.

Kağıthane Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak geleneksel olarak gerçekleştirilen Sadabad Yaz Etkinlikleri, Ahilik Şed Kuşanma Etkinliği ve Hıdırellez Şenlikleri’yle başladı.

Hasbahçe Mesire Alanı’nda gerçekleştirilen açılış törenine, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Faruk Gökkuş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, Kağıthane Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Osmanoğlu ve belediye başkan yardımcıları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkan Kılıç, burada yaptığı konuşmada, katılımlarından ötürü herkese teşekkür ederek, Ahilik Sistemi’nin önem verdikleri bir kültür olduğunu söyledi.

Belediye olarak, kültürlerini yaşatmayı hedeflerini bildiren Başkan Kılıç, “Şed Kuşanma Törenleri’ni 122 yıl aradan sonra bu tarihi alanda yeniden başlattık ve şimdi de 11.’sini gerçekleştiriyoruz. Bu törenler sizlerle birlikte daha anlamlı ve güzel bir hale geliyor. Hem Şed Kuşanma Törenleri’ni burada size tiyatro ile sunmuş oluyoruz hem de arkasından Hıdırellez Kutlamaları’nı yine birlikte gerçekleştirmiş oluyoruz. Sadabad Yaz Etkinlikleri’miz başladı ve her hafta devam edecek. Siz vatandaşlarımızı etkinliklerimize bekliyoruz” dedi.

“Küçük esnafa destek vermeniz lazım”

İSTESOB Başkanı Yılmaz ise bu etkinliğin gerçekleşmesine emeği geçenlere teşekkür ederek, bu sayede önemli değerlerin yaşatılmaya çalışıldığını belirtti. Etkinliği gelenek haline getiren Başkan Kılıç’a teşekkür eden Yılmaz, “Osmanlı Devleti, Ahilik Sistemi’ne verdiği önemle buralara kadar gelmişti. Ne zaman ki ahiliğe değer vermeyi bıraktı, Osmanlı İmparatorluğu çöküşe uğradı. Artık biz de diyoruz ki, ‘Küçük olmadan büyük olmaz’ esnaf ve sanatkarın bu ülkede yaşaması lazım. Birlik beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşamamız, sizlerin de halkımız olarak küçük esnafı yaşatmanız gerekiyor” diye konuştu.

“Ahilik Sistemi, vatan sevgisini yansıtıyor”

Kağıthane Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osmanoğlu da ilçede birçok değerin özünü uygun şekilde yaşatıldığını ve kutlandığını söyledi.

Bugün burada, Türk insanının özünde var olan, yardımseverliği, iyiliği ve hoşgörüyü ve vatan sevgisini yansıtan Ahilik Sistemi’ni andıklarını ifade eden Osmanoğlu, “Bu düşüncenin unutulmamış olması, bu sistemin hala daha milletin gönlünde yaşadığının göstergesidir. Şed, kuvvetlendirmek, güçlük kılmak gibi anlamlara geliyor. Çıraklık ve kalfalık eğitimin tamamlayan genç, zaanatin ilkelerine sımsıkı bağlı olmakta ve onun sözünü vermektedir. Şed ise o sözü ve bağlılığı simgelemektedir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından program, Âhilikte kalfalıktan ustalığa geçiş törenini sembolize eden Şed Kuşanma Etkinliği ve Hıdırellez Şenlikleriyle devam etti. Törene katılan protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirerek, baharın gelişini müjdelemek amacıyla yakılan ateşin üzerinden atladı. Etkinlikler kapsamında, halk oyunları ekibi gösterilerini sunarken, sanatçı Sarıköylü Tevfik de eserlerini katılımcılar için seslendirdi.

Katılımcılara yemek ikramında da bulunuldu.

Geleneksel Hıdırellez Çoşkusu Fotoğrafları