Güncel

Haberler

Duyurular


 


Haberler

Okçuluk Yarışması

Kağıthane Belediyesi'nin "Sadabat Yaz Etkinlikleri" kapsamında düzenlediği okçuluk yarışlarına Osmanlı Sultanı 2. Abdulhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu katıldı.

Kağıthane Belediyesi geleneksel olarak düzenlediği Okçuluk Yarışması ile Hasbahçe’nin tarihi geleneğini yeniden canlandırdı. Okçuların yeteneklerini sergilediği etkinliğe Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve eşi Fatma Kılıç, 2. Abdulhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu ve eşi, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ve Kağıthaneliler katıldı.

Okçuluğun tarihi Hasbahçe’de canlandı.
Osmanlı hanedanının hayattaki 15 kadın üyesinden (sultan) biri olan Nilhan Osmanoğlu’nun seyrettiği Okçuluk Yarışları’nda ıslık sesi çıkaran oklar, savaş talimleri, kadınların savaşlardaki yeri, geleneksel savaş aleti topuz ve dönemin okçuluk kıyafetleri de tanıtıldı.

Modern okçuluk gösterileri ile renklenen etkinlikte geleneksel ok atış tekniklerinin teatral olarak canlandırılması beğeni topladı. Asırlar öncesine ait ok atış, savaş ve dövüş teknikleri ile ilgili bilgi aktaran sunumda geleneksel yayların kuruluşu da uygulamalı olarak anlatıldı.

Sadabad Yaz Etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.
Açılış konuşmasında Sadabad Yaz Etkinlikleri hakkında bilgi veren Başkan Kılıç, “Geleneksel olarak düzenlediğimiz Sadabad Yaz Etkinlikleri’nin açılışı Ahilik ve Şed Kuşanma Etkinliği ile gerçekleştirdik. Aynı gün baharın müjdeleyicisi olan Hıdırellez’i de hep beraber kutladık. Cirit Oyunları ve Yağlı Güreş gibi ata sporlarımızı gelecek nesillere aktaracak etkinliklerimiz yaz ayları boyunca devam edecek” diyerek etkinliklerin geleneksel değerlerin gelecek nesillere aktarılması için önemli olduğunu vurguladı.

Milli sporcu Fevzi Şeker’in anısına bu yıl 3.’sü düzenlenen Fevzi Şeker Güreş Turnuvası’nın da yoğun katılımla gerçekleştiğini sözlerine ekleyen Başkan Kılıç, “Milli sporcumuz Fevzi Şeker’in anısına geleneksel olarak düzenlediğimiz turnuvanın ardından Okçuluk Yarışları’nda da sizlerleyiz” dedi.

Konuşmasında tüm annelerin Anneler Günü’nü de kutlayan Başkan Kılıç yarışmacılara başarılar diledi. Orta Asya’dan günümüze okçuluk gösterisinin ardından başlayan ok atma yarışlarında kıyasıya bir mücadele yaşandı. İçinde altın bulunan testiyi vurmaya çalışan okçular seyircilere de heyecan dolu anlar yaşattı.

Eğlenceli anlara sahne olan yarışmada Özgür Göker içinde altın bulunan testiyi ok ile vurdu. Kupayı almayı hak kazanan Göker, testinin içerisindeki altınların da sahibi oldu.

Kategorilerde dereceye giren okçular
Klasik Yay Büyük Bayanlar birincisi Hülya Deniz Özkal olurken, ikinci Ferah Nur Yılmaz, üçüncü ise Hale Erkam oldu.

Klasik Yay Büyük Erkekler birincisi Kıvanç Ateş Çağlayan, ikincisi Kemal Sait Milletli, üçüncüsü ise Onur Tunçman oldu.

Klasik Yay Genç Bayanlar birincisi Aysu Sıla Şahin, ikincisi Gözde Fırtın, üçüncüsü Esra Çetin olurken, Klasik Yay Genç Erkekler birincisi Doğaç Tarı, ikincisi Tolunay Kozan, üçüncü ise Fatih Yamak oldu.

Klasik Yay Yıldız Erkekler kategorisinde ise birincilik Yunus Biçer’in olurken, ikinci Mehmet Çağrı Göven, üçüncü Selçuk Seis oldu.

Klasik Yay Minik Erkekler birincisi Ekin Cemre Dölek, ikincisi Salih Kaan Yarış, üçüncüsü ise Atahan Kireşci oldu. Duru Ceyran ise Klasik Yay Minik Bayanlar da birinciliği kazandı.

Makaralı Yay Büyük Bayanlar kategorisinde Zeynep Şahin birinci, Merve Yönt ise ikinci oldu. Erkekler kategorisinde Murat Emre Batmaz birinci olurken Serkan Erdil ikinci oldu. Makaralı Yıldız Erkekler birinciliğinde ise Rıdvan Ada Şeçkiner yerini aldı.

Modern ve geleneksel okçuluk tekniklerinin birlikte sunulduğu etkinlik gün boyu sürdü.

Geleneksel Okçuluk Yarışması Fotoğrafları