Güncel

Haberler

Duyurular


 


Haberler

Okçuluk Yarışması

Kağıthane Belediyesi’nin ata sporunu yaşatmak için geleneksel olarak düzenlediği ‘Okçuluk Yarışması’nda okçular altın dolu testiyi vurmak için yarıştı.

Hasbahçe Güreş Sahası’nda gerçekleştirilen “Okçuluk Yarışması” tarihi ve modern atış tekniklerinin sunulduğu teatral gösteriyle başladı. Türk okçuluk tarihinin temsili olarak anlatıldığı programda, Türk tarihinde okçuluğun önemi geleneksel yayları ve kıyafetleri ile sahne alan okçuluk ekibi tarafından anlatıldı. Kağıthanelilere unutulmaz bir gün yaşatan ekip, Türk okçuluk eğitimi, geleneksel ok atışları, atış duruşları ve savaşlarda ok kullanımı gibi tarihimizin okçuluk kültürünü tanıttı.

Tribünleri dolduran vatandaşlar tarafından ilgiyle izlenen okçuluk ekibi, konuklara unutulmaz bir gün yaşattı. Vatandaşların alkışlarıyla başlayan programa yarışmasına Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın yanı sıra İlçe Kaymakamı A. Akın Varıcıer, siyasiler, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, oda başkanları, mahalle muhtarları, STK üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Sadabad Yaz Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Okçuluk Yarışması’na büyük ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür eden Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, ‘Bugün Sadabad Yaz Etkinlikleri içerisinde geleneksel olarak gerçekleşen Okçuluk Yarışması’nı izleyeceğiz. Geleneksel okçuluk tarihimizin anlatılacağı bu programda bizleri yalnız bırakmayan siz değerli konuklara teşekkür ediyoruz ‘ diyerek, Anneler Günü dolayısıyla tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlayan Başkan Kılıç, ‘Bu sabah Anneler Günü’ne özel bir program gerçekleştirdik. Kağıthaneli çocuklarımız En çok çocuğun mektupla Anneler Günü’nü kutlama rekoruna imza attılar. Tekrar tüm anneleri Anneler Günü’nü kutluyorum.’ şeklinde konuştu.

Vatandaşların heyecanla izlediği gösteride erken Osmanlı Dönemine kadar kadınların da savaşlarda yer aldığını ifade eden okçuluk ekibi, bozkırın sert şartlarında büyüyen kız çocuklarının ok atmada, ata binmede ve kılıç kullanmada erkeklerle birlikte savaştıklarını belirtti. Eski Türklerde erkek ve kız çocuklarının erken yaşlarda başlayan okçuluk, binicilik ve savaş eğitimi okçuluk ekibi tarafından teatral olarak anlatıldı.

Islık oku, hedef ve menzil atışları yapan okçular, çeşitli modern ve geleneksel ok atış kategorilerinde yarıştı. İçinde 10 adet çeyrek Cumhuriyet altını bulunan küpü vurma yarışması ise büyük ilgi gördü. Sporcular içinde 10 adet çeyrek Cumhuriyet altını bulunan küpü vurmak için kıyasıya yarıştı. Küpü tam ortasından vurmayı başaran Fatih Şen küpün içerisinde yer alan ödülü kazandı.

Yarışma sonunda, tüm okçuları tebrik eden Başkanı Kılıç, dereceye giren yarışmacılara ödüllerini verdi.

Geleneksel Okçuluk Yarışması Fotoğrafları