Etkinlikler

Geleneksel Ahilik Şed Kuşanma Etkinliği

Hıdırellez

Uçurtma Yarışması

Bisiklet Yarışması

Okçuluk Yarışması

Cirit

Yağlı Güreş

 


Okçuluk Yarışması

Kağıthane Belediyesi Sadabad Yaz Şenlikleri çerçevesinde uçurtma, bisiklet, cirit, güreş, hıdırellez gibi her yıl yapılan ve Kağıthane özelinde yüzlerce yıllık geçmişi olan geleneksel etkinliklerden biri olarak gerçekleştirilen Okçuluk Yarışması'nda Selçuklu ve Osmanlı okçuları Sadabad sahnesine kıyafetleriyle çıktı.

Kağıthane Güreş Sahası'nda yapılan gösteride tamamen geleneksel usüllere göre imal edilmiş ok ve yaylar ile ''puta'' isimli geleneksel atışlar yapan Osmanlı okçuları, aynı zamanda ''Puta Koşusu'' denilen ok gösterisini de modern çağ Türkiye'sinde ikinci defa sergilemiş oldu.

Okçuluk yarışmalarına Kağıthane İlçe Kaymakamı Sayın Ahmet NARİNOĞLU, Belediye başkanımızın eşi Sayın Fatma KILIÇ, Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Sami İLHAN, Gençlik Kolları Başkanı Sayın Metin OSMANOĞLU, Kadın Kolları Başkanı Sayın Meryem TEKBIYIK, Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Sayın Fazlı KILIÇ, her yıl olduğu gibi bu yılda sadabad yaz etkinliklerin büyük bir coşkuyla geçtiğini belirtti.

31 Mayıs 2009 Pazar günü yapılacak olan cirit şöleni ile 7 Haziran 2009 Pazar günü yapılacak olan Kağıthane güreşlerine bütün Kağıthanelileri ve İstanbulları davet eden Sayın KILIÇ, cirit şölenine uşak yöresinden ilk defa bayan cirit takımının getirileceğini belirtti.

Bu yıl Hasbahçe'de bir çok etkinliğin gerçekleştirileceğini belirten Belediye Başkanımız Sayın KILIÇ, Yaz futbol okulunun yine Hasbahçe stadında yapılacağını söyledi ve bu etkinliklerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kağıthane İlçe Kaymakamı Sayın Ahmet NARİNOĞLU ise Osmanlı okçuluğunun sadece savaşmak için değil spor içinde yapıldığının altını çizdi ve Kağıthane'nin İstanbul'da okçuluk müsabakalarının gerçekleştirildiği tek ilçe olma özelliği taşıdığını vurguladı ve bu çalışmayı gerçekleştiren Belediye Başkanımız Sayın Fazlı KILIÇ'a teşekkürlerini sundu.

Her yıl olduğu gibi bu yılda finalde bütün okçular, içinde 10 çeyrek altın bulunan toprak küpe atış yaptı. Modern ve geleneksel okçuların sırayla katıldığı atışların birinci turunda modern okçu Murat Emre BATMAZ'ın attığı ok, küpü delip geçince altınların sahibi oldu ve ödülünü Kağıthane Belediye Başkanımız Sayın Fazlı KILIÇ'ın elinden aldı.