Etkinlikler

Geleneksel Ahilik Şed Kuşanma Etkinliği

Hıdırellez

Uçurtma Yarışması

Bisiklet Yarışması

Okçuluk Yarışması

Cirit

Yağlı Güreş

 


Yağlı Güreş

Kağıthane sahrası padişahların dahi pehlivan güreşleri yaptığı, ülkenin en ünlü pehlivanlarının mücadele ettiği bir alan olagelmiştir. Asırlar boyu süren bu gelenek 20. Yüzyılda uğradığı kesintiyi 1992'de kırmış, ondan önce uzun aralıklarla yapılan güreşler, 1992 itibariyle her yıl yapılmaya başlanmıştır. 1993 itibariyle ülkenin 1. Sınıf yağlı güreşleri statüsüyle tescillendirilmiş ve altın kemerli hala getirilmiştir.

1992 itibarıyle her yıl yapılan yağlı güreşlere daima Kırkpınar'ın tüm kadrosu katılmış, buna özen gösterilmiştir. Böylece Kağıthane güreşlerinin tanınırlığında hızla yol alınmış, Kağıthane Güreşleri artık ülkenin önemli güreşleri arasına girmiştir. Her yıl 200 üzerinde büyük-küçük güreşçinin katıldığı Kağıthane Yağlı Güreşleri, ülkenin her yerinden sporcu katılımı alıyor ve her yıl en önemli başpehlivanlarının tamamına yakını Kağıthane çayırında da boy gösteriyor.

Günümüzde artık Sadabad-Hasbahçe'de tribünleri ve çayırlarıyla kurumlaşmış bir Güreş Sahası ile bir Cirit Sahası bulunmaktadır. Kağıthane halkı ve İstanbullunun zihninde şehrin sosyal etkinlikleri arasında da yerini almıştır.